RAKOVNICKO, KRAJ ŽULOVÝCH LOMŮ A TAJEMNÝCH KAMENŮ
Okolí Rakovníka mne s výjimkou Křivoklátska na první pohled příliš nezaujalo. Ve směru na Kladno nadmíru poznamenaly zdejší krajinu současné vesnické novostavby prozrazují blízkost Prahy. A západně od Rakovníka začínaly tzv. Rakovnické Sudety, tedy region poznamenaný poválečným vysídlením jak nezřídka prozrazují chátrající a zanedbané domy, které se architektonicky velmi podobají těm v sousedním severočeském pohraničí.
Tento kout středních Čech zaujme mimo jiné záhadnými žulovými balvany roztroušenými na vrchovině Džbán a také v okolí Jesenice, kde v minulosti bývaly i jedny z nejvýznamnějších lomů v Čechách. Jesenicko je zároveň vstupní branou do půvabného kraje kolem řeky Střely, kde krásné žulové monumentální balvany ukrývají lesy v okolí Žihle.
JESENICE, MĚSTEČKO NA POMEZÍ STŘEDNÍCH ČECH
NAUČNOU STEZKOU JESENICKO DO PETROHRADU
VE STOPÁCH ŽULY
Z JESENICE KAŠTANOVÝMI ALEJEMI K BOŽÍMU KÁMENI U SOSNĚ
Z Jesenice vede východním směrem k malebnému zámečku Svatý Hubert z počátku 18. století asi čtyřkilometrová cesta, kterou místy lemují obilná pole a aleje krásných vzrostlých kaštanů. Z vyvýšenin se naskýtají výhledy na Krušné hory, Doupovské hory a České středohoří. Především od zchátralého věžovitého letohrádku Plaveč, v němž zřejmě hostili majitelé panství Černínové z Chudenic šlechtické hosty během honů na zvěř v okolních lesích.



Nedaleko odtud se nachází ještě pěkná kaple zasvěcená Panně Marii z Altöttingu, slavného poutního místa v Bavorsku. Kdysi se u ní konávaly poutě s procesím, v dobách minulého režimu patřičně zchátrala, nakonec se však dočkala obnovy a dnes jako perla záři na konci kaštanové aleje na okraji pole.


Osmiboký zámeček Svatý Hubert obklopují kolem dokola lesy, v minulosti se k němu sbíhalo osm cest lemovaných alejemi stromů. I když tato stavbička není přístupná veřejnosti a sídlí v ním správa českých lesů, potěšil mne pohled na jeho harmonickou architekturu a korouhvičku v podobě jelena.


O několik kilometrů dále ve směru k vesničce Soseň se v na okraji borového lesa nachází opuštěný žulový lom s jezírkem a pozoruhodný balvan zvaný Boží kámen. Přímo k němu nevede žádná turistická značka a i chvíli mi trvalo, než jsem jej našel. Překvapila mne i jeho velikost. Byl vysoký jen něco přes metr, avšak jeho tvar je vskutku jedinečný. Vypadá spíš jako kus modelíny, kterou jakoby někdo před chvílí hnětl. Ke kameni s se váže pověst, že jeho prohlubně vznikly po té, co jedné noci na něm přenocoval Ježíš s dvanácti Apoštoly, když se kvůli bezbožnosti zdejších obyvatel neodvážili poprosit o nocleh v některém z okolních stavení.


OKOLÍ ŽIHLE, KAMENNÝ HŘIB, VIKLAN, BÁBA A DĚDĚK
POTVOROV, ROMÁNSKÝ SKVOST